Защо не трябва да продавате или купувате автомобил с пълномощно

Защо не трябва да продавате или купувате автомобил с пълномощно

Защо да не купите или продадете автомобил чрез пълномощник?

Можете да си купите автомобил в магазин, на автопазар, с обява във вестник "Из Руки", като подарък от богати роднини или родители, или като сключите договор за дарение с нотариус. Във всички тези случаи новият собственик става суверенен собственик на моторното превозно средство. Съществува обаче и друг начин за придобиване на колелата – чрез така нареченото "генерално пълномощно". Много хора купуват автомобил по този начин и са много щастливи, че са успели да спестят два до три милиона рубли за данъци и два работни дни, необходими за регистриране на автомобила в пътната полиция. Освен това ви спестява усилията, необходими за отстраняване на дефектите, установени по време на техническата проверка.




На практика обаче цената на тези икономии е много висока. Ще ви разкажем за подводните камъни, които срещате по пътя си.

Така че пълномощното може да включва различни правомощия за управление и стопанисване на моторно превозно средство, например: правомощието да управлява превозното средство, да го поддържа в техническа изправност, да посещава пътната полиция за прегледи; правомощието да ремонтира или подменя части и уреди; правомощието да променя цвета, боята или да променя документите на превозното средство; правомощието да се разпорежда с вашето превозно средство, да сключва всякакви правни сделки, които не са забранени от закона (продажба, лизинг, дарение, замяна и използване на вашето моторно превозно средство) и т.н.д.По този начин можете да придобиете пълномощно за връщане на автомобила във ваше владение (например чрез регистрацията му за служебно ползване), за получаване на пари, за получаване и обработване на всички необходими сертификати и документи за издаване и подписване на договори, за дерегистрация на автомобила и регистрацията му в пътната полиция, за транспортирането му в чужбина и митническото му освобождаване и т.н.д. и t.д.

POA може да има пълни правомощия или едно или повече от тях. Пълномощно, в което са изброени всички възможни правомощия, се нарича общо пълномощно.

Автомобилът, който ви е поверен, не преминава от едни ръце в други! Няма да станете собственик на повереното ви превозно средство (мотоциклет, ремарке, велосипед), независимо от това колко пълно е пълномощното ви. Не бъдете мързеливи да разгледате Art. 105 от Гражданския кодекс на РСФСР. В него изрично се казва, че пълномощното е "писмено пълномощно, издадено от едно лице на друго лице, за да представлява друго лице в отношенията с трети лица". Това е всичко! Съществуват допълнителни ограничения за валидността на пълномощното. 188 щастливият собственик на автомобил и неговото пълномощно научава, че упълномощителят може да оттегли пълномощното по всяко време и да повери автомобила на друго лице, като това друго лице има пълното и законно право да ви отнеме автомобила по всяко удобно за него време. Не е необходимо да плащате парите, които сте платили, на него, а на собственика на автомобила, ако можете да го откриете. Много интересна статия.187, който гласи, че лицето, което е дало пълномощно, е еднакво отговорно за своите действия, както и лицето, на което е дало пълномощно, за своите действия.




Има ограничения за срока, в който можете да използвате пълномощното си. Максималният срок е три години. След изтичане на три години пълномощното се прекратява автоматично и може да бъде подновено само от лицето, което го е дало. Ако в пълномощното не е посочен срок на валидност, се приема, че пълномощното е валидно за една година от момента на подписването му. Ако забравите да датирате пълномощното, то е невалидно от самото начало. Не получавате пълномощно в случай, че собственикът на автомобила е починал или е недееспособен (умствено непълнолетен); в противен случай пълномощното автоматично ще стане невалидно и автомобилът ще премине към наследниците. Представете си, че някоя мръсница, благодарение на която съпругът ѝ е отишъл преждевременно в гроба, иска да си върне колата? С какво се противопоставяте на това?? Изявлението ѝ пред полицията е напълно достатъчно, за да дойде полицията при вас с автомати и да ви отнеме "незаконно конфискуваното имущество".Няма смисъл да се оплаквате в прокуратурата или някъде другаде. Същата ситуация се случва и в случай на развод на главния съпруг с неговата скъпа половинка.

А сега си представете, че не дай си Боже нещо ви се случи. То също се прекратява автоматично и наследниците ви ще бъдат изправени пред въпроса какво да правят с автомобила? Възможно е законният собственик дори да не иска да разговаря с тях.

И още нещо, но.. . Лице, на което е дадено пълномощно с право на продажба на автомобил, не може да го преиздаде за себе си, тъй като съгласно закона лицето, което има такова пълномощно, не може да сключва сделки от името на представлявания, а само по отношение на трети лица или дружества.

Също така. В практиката има много случаи, в които доверен автомобил е участвал в пътнотранспортно произшествие и водачът е избягал от мястото на инцидента. Обикновено полицията рано или късно се обръща към собственика на автомобила и той трябва да доказва, досадно и дълго, че не е управлявал автомобила по време на произшествието.

Те ще отнемат автомобила веднага и дори няма да говорят с вас.187 Граждански кодекс на РСФСР може да ви предяви иск в съда за възстановяване на всички загуби, понесени при пътнотранспортно произшествие, като собственик на източник на повишена опасност.




И предпоследен. Ако шофирате под въздействието на алкохол, автомобилът ви ще бъде изтеглен от сервиза на дилъра. Никой съд няма да приеме иск срещу лицето, виновно за причиняване на произшествие, без специално пълномощно от собственика на автомобила за водене на дело в съда за обезщетение за вреди.

И последно. Представете си случай, когато ви спрат на пост на пътна полиция и след компютърна проверка ви съобщят, че автомобилът ви е обявен за откраднат. Колата ще бъде отнета веднага и дори няма да говорят с вас. Прокурорът и полицията ще отговорят на всички ваши оплаквания, че правото ви не е било нарушено, тъй като автомобилът принадлежи на друго лице и нека това друго лице (собственикът) се справи с тях.

Но това не е всичко. Ако решите да продадете това превозно средство и чрез пълномощно, имате право да издадете ново пълномощно, но само за оставащото време до изтичане на срока на първоначалното пълномощно.

Подобен...